Jazda na rowerze jako trening aerobowy
Jazda na rowerze może być bardzo dobrym ćwiczeniem aerobowym dającym dużo korzyści ćwiczącemu. Wybierając jednak ten rodzaj treningu należy wziąć pod uwagę kilka spraw.
Dystans
Żeby trenować na rowerze nieprzerwanie przez 30 nawet minut, trzeba przejechać dość solidny dystans. Możemy w tym czasie przejechać nawet 15-20 km. To dość dużo i żeby ćwiczyć sensownie na rowerze musimy się z tym liczyć.
Trening na rowerze będzie więc wymagał wymyślenia dość długich tras na których możemy swobodnie jeździć.
Równomierność i intensywność
Trening aerobowy jest najskuteczniejszy jeśli jest równomierny. Z drugiej, aby trening był efektywny i nas rozwijał, nie możemy uprawiać niedzielnego powolnego nie męczącego kolarstwa.
Jazda na rowerze może być stosunkowo mało wyczerpującym ćwiczeniem i przeciętna osoba może spokojnie jeździć na rowerze przez godzinę a nawet więcej, jednak jeśli przy okazji chcemy rozwijać się sportowo, musimy się trochę przyłożyć. Warto monitorować swój oddech i tętno aby upewnić się że ćwiczymu wystarczająco solidnie.
Weźmy też pod uwagę to że nasze trasy powinny być tak dobrane, żebyśmy mogli ćwiczyć w miarę równomiernie. Nie mogą być więc poprzedzielane zbyt dużą ilością skrzyżowań, świateł czy innych przeszkód nas spowalniających.
Oczywiście trudno jest znaleźć 20 kilometrowy prosty, płaski odcinek trasy, więc jakieś tam przeszkody napewno natrafimy, ale im mniej ich jest tym lepiej.
Najpeszym rowerem jaki możemy sobie sprawić jest taki z przerzutkami. Przerzutki pozwolą nam dopasować trudność do nachylenia trasy i w ten sposób będziemy mogli bardziej kontrolować poziom wysiłku.
Oczywiście każdy rodzaj ruchu jest dobry, wiec nawet gdy pojedziemy sobie spokojnie na rowerze do pracy, zyskamy na tym zdrowotnie i zdecydowanie warto to robić, jednak trening aerobowy wraz z jego korzyściami w postaci spalenia tkanki tłuszczowej i rozwoju fizycznego wymaga trochę wysiłku i w przypadku roweru trzeba sie przy nim trochę postarać.
Regularność
Treningi aerobowe, aby były skuteczne, muszą być regularne. Rower nie jest tu wyjątkiem. Ćwiczyć powinniśmy przynajmniej 2 a najlepiej 3 lub więcej razy w tygodniu. W przeciwieństwie do biegania, rower aż tak nie męczy organizmu więc swobodnie możemy jeździć nawet częściej jeśli czujemy na to ochotę.
Dopiero gdy zaczynamy odczuwać przemęczenie lub bóle w mięśniach, trzeba zrobić przerwę, aby dać organizmowi czas na regenerację.