Jak ćwiczyć aerobowo

Zaczynamy jazdę na rolkach

Nie musisz być silny, bardzo wytrzymały ani wygimnastykowany, żeby móc cieszyć się z jazdy. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet takie ćwiczenie jak rolki może okazać się na początku kłopotliwe, i że będziesz musiał się do jazdy przyzwyczaić. Pamiętaj też, że jeśli masz artretyzm, kłopoty z kośćmi, kłopoty z oddychaniem,  kłopoty z sercem lub inne poważne schorzenia medyczne, koniecznie powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz ćwiczyć.

Przygotuj swoje ciało

Jazda na rolkach wymaga wiele od  mięśni Twoich nóg. Rozgrzewka jest tu tak samo istotna jak przed każdym innym ćwiczeniem aerobowym.  Przysiady i inne ćwiczenia na mięśnie nóg pomogą Ci przygotować się przed jazdą. Zrób też kilka brzuszków.  W dni, kiedy nie jeździsz na rolkach, możesz od czasu do czasu dodatkowo pobiegać, spacerować albo ćwiczyć w domu (chociażby na stepperze albo rowerku treningowym) żeby wzmocnić odporność i poprawić układ krążenia.

 Wybierz odpowiednią trasę

Jazda na rolkach wymaga w miarę gładkiej i równej powierzchni. Nie możesz jeździć na piachu, ani na trawie. Najlepiej wybrać chodnik lub ścieżkę rowerową. Całe szczęście miejsc do jeżdżenia powstaje co roku coraz więcej i nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem trasy blisko miejsca, w którym mieszkasz.

Do jazdy nadają się chodniki, trasy rowerowe a nawet lokalne place i puste parkingi samochodowe.

Początkujący powinni pamiętać, żeby:

  • Unikać tras nierównych, poniszczonych lub zaśmieconych.
  • Unikać tras mocno zaludnionych, na których nie trudno jest o wypadek.
  • Nie jeździć wieczorem, kiedy jest już ciemno.
  •  Nie nosić słuchawek w trakcie jazdy – muzyka dekoncentruje i nie pozwala na pełną świadomość otoczenia. 
  • Nie jeździć w deszczu i po deszczu, kiedy jest naprawdę ślisko.

Nie bój się

 

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z rolkami, to pewne jest, że wywrócisz się raz lub dwa, a może nawet dwadzieścia dwa razy. Istotne jest, abyś pamiętał, że nie ma czego się bać i nie ma czego się wstydzić. Jeśli nie chcesz, żeby inni oglądali Twoje pierwsze kroki, znajdź jakieś odosobnione miejsce z dobrą nawierzchnią i ćwicz w asyście zaufanego kolegi.

Kask i ochraniacze to podstawa – pomogą chronić Twoje ciało w razie upadku. Jeśli jednak nie dają Ci one pewności, zacznij pierwsze treningi nosząc ubrania z długimi rękawami i długie spodnie. Na początek warto nakładać ochraniacze na ubranie, żeby go nie zdzierać przy wywrotkach. Potem możesz pokojnie ukrywać je pod spodniami.

Pilnuj swojego sprzętu, żeby nie przytrafiła Ci się żadna przykra niespodzianka – sprawdzaj czy żadna z części nie jest poluzowana, czy sprzączki są dobrze zapięte, itd.

Advertisement