Jak ćwiczyć aerobowo

Rodzaje stepperów

Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór stepperów, trudno więc przedstawić ich jeden podział. Poniżej opisujemy podstawowe cechy jakimi steppery mogą się różnić między sobą.

Mini lub z kolumną

Mini stepper składa się tylko z podstawy do ćwiczeń, a więc ruchomych nóżek / schodków. Sprzęt nadaje się doskonale do ćwiczeń w domu, ponieważ zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Z kolei stepper z kolumną, posiada dodatkowy korpus i wbudowany w niego komputerek. Różnice pomiędzy urządzeniami to tak naprawdę tylko kwestia rozmiaru oraz ilość dostępnych funkcji (komputerki liczą ilość kroków, czas ćwiczenia, ilość spalonych kalorii, tętno, etc.) - jeżeli chodzi o efektywność treningu, to te różnice nie mają znaczenia.

Z komputerem lub bez

Najtańcze modele stepperów nie posiadają komputerków. Z kolei im droższy stepper tym więcej funkcji w komputerze. Najbardziej rozbudowane komputerki, poza podstawowymi funkcjami (pomiar czasu i kalorii), mają możliwość oferowania różnych dodatkowych funkcji i programów ćwiczeń (np. programy interwałowe, cardio, i inne). Najbardziej zaawansowane modele mają opcję skonfigurowania programu uzytkownika - ułożysz program samemu, według własnych potrzeb!

Komputerek nie jest konieczny do ćwiczeń, ale pomaga o tyle, że umożliwia śledzenie postępów i intensywności ćwiczeń, co działa mobilizująco.

Inne różnice

Poza podstawowym podziałem istnieje cała gama różnych urządzeń, wprowadzanych przez firmy produkujące sprzęt sportowy, oferujących nowe rozwiązania i rodzaje ćwiczeń.

  • Ministeppery mogą być zaopatrzone w gumki z rączkami umożliwiające trening ramion
  • Side Steppery pozwalają na ruch na boki, dzięki czemu ćwiczyć można więcej grup mięśni nóg a przede wszystkim pośladków.

Steppery mogą różnić się jeszcze innym cechami, dlatego wybierając warto dokładnie przemyśleć jaki sprzęt chce się wybrać.

Advertisement