Jak ćwiczyć aerobowo

Rodzaje łyżew

Istnieją trzy główne rodzaje łyżew: figurówki, hokejówki i panczeny (łyżwy do jazdy szybkiej). Istnieją również łyżwy do tańca na lodzie, są one odmianą łyżew figurowych.

Figurówki

Łyżwy figurowe są najcięższą odmianą butów łyżwiarskich, ponieważ wysoki but, mający chronić kostkę (i sięgający znacznie ponad nią), zrobiony jest z ciężkiej skóry oraz skóry syntetycznej. Wagi dodaje też ciężka płoza (figurówki mają najszersze i największe płozy, dlatego też są najcięższe). Górna część buta posiada z reguły haczyki od sznurówek, dzięki którym łatwiej jest poluzować buta i ubrać go na nogę.

Figurowe łyżwy mają ząbki na przodzie płozy. Pozwalają one na większą kontrolę podczas wykonywania akrobacji na lodzie. Łyżwy figurowe dają najwięcej możliwości jeżeli chodzi o technikę jazdy oraz możliwości ruchowe - nie są jednak najłatwiejsze jeżeli chodzi o opanowanie jazdy w nich. W większości przypadków kiedy jesteś początkujący, będziesz je wykorzystywać do zatrzymywania się lub odpychania. Minusem ząbków jest to, że początkujący łyżwiarz może się na nich potykać i przewracać. Nie są to łyżwy, na których łatwo uczy się jeździć. Jeżeli nie masz doświadczenia i nie potrafisz jeszcze dobrze jeźdźić, nie przydadzą się przy treningu aerobowym, a będą wręcz przeszkadzać.

Łyżwy figurowe, w porównaniu z hokejowymi i panczenami tej samej jakości, zapewniają najlepsze wsparcie dla nogi. Obecny postęp w projektowaniu łyżew, solidna konstrukcja, wytrzymałość i budowa czubka zapewniają największą elastyczność i możliwości na lodzie.

Jeśli masz już doświadczenie i chcesz zacząć próbować bardziej zaawansowanej jazdy, zainteresuj się figurowymi łyżwami.

Hokejówki

Łyżwy hokejowe robione są ze skóry oraz warstwy nylonowej. Buty sięgają wysokością lekko za kostkę, na pięcie zaś mają wyższy i wzmocniony fragment, chroniący ścięgno achillesa. W przeciwieństwie do figurówek, łyżwy hokejowe nie mają haczyków od sznurówek - mają jedynie standardowe oczka, przez które przekłada sie sznurówkę. Te łyżwy nie zapewniają takiego wzmocnienia dla nogi jak figurówki, ale nie służą one do skoków ani akrobacji, w związku z czym tak mocne wsparcie nie jest potrzebne.

Płoza przynitowana jest do podeszwy buta, zrobionej z plastiku lub włókna szklanego. Buty hokejowe są węższe i krótsze niż figurowe, a ich płozy (cieńsze od figurowych) wyprofilowane są jak płozy od fotela bujanego, żeby były przystosowane do ostrzejszych skrętów. Hokejówki nie posiadają czubków - jest to największa różnica między nimi, a łyżwami figurowymi, a jednocześnie jedna z ich zalet, jeżeli jesteś osobą uczącą się jeździć.

Inną zaletą hokejówek jest fakt, żę możesz osiągać na nich większe prędkości i są one o wiele zwrotniejsze, pozwalają też szybciej wyhamować. Kolejnym plusem łyżew hokejowych jest usztywnienie kostki, które powoduje, że łatwiej utrzymać na nich równowagę. Dlatego, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z łyżwami, powinieneś zainteresować się właśnie hokejówkami, ponieważ w nich najszybciej nauczysz się jeździć. 

Hokejówki nadają się świetnie do treningu aerobowego .

Panczeny

Łyżwy do jazdy szybkiej różnią się komletnie od pozostałych. Kompletnie nie nadają się one dla początkujących i rekreacyjnych łyżwiarzy. W łyżwach do jazdy szybkiej najważniejsza jest waga - muszą być one jak najlżejsze. Buty są bardzo krótkie, nie posiadają żadnego wzcmocnienia na kostkę i wykonywane są z bardzo lekkiej i elastycznej skóry. Płozy panczenów są cieńsze nawet niż płozy hokejówek i wykonane z bardzo lekkiej stali. W łyżwach tych jeździ się po krótkich, okrągłych torach ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Dlatego też płoza w lewym bucie przymocowana jest bardziej na zewnątrz, płoza w prawym do wnętrza podeszwy. W nowych modelach panczenów możliwa jest regulacja ustawienia płóz i przystosowanie ich zarówno do torów krótkich jak i długich. Dzięki długiemu ostrzu pozwalają one na mocne odpychanie się i naprawdę szybką jazdę.

Panczeny dobrze sprawdzają się w treningu aerobowym, ale tylko naprawdę doświadczeni łyżwiarze będą mogli z nich korzystać w takim treningu. Inną sprawą jest fakt, że łyżwy te nie nadają się za bardzo do jazdy po lodowiskach publicznych, więc trening w nich sprawdza się raczej na dużych, zamarzniętych jeziorach.

Delikatna konstrukcja tych łyżew, cienkie i lekkie ostrze (przy którym skręcanie i zatrzymywanie się jest trudniejsze), brak wzmocnienia przy kostce oraz bardzo duża elastyczność buta sprawiaja, że nie nadają sie one dla początkujących łyżwiarzy!

Advertisement